Hurma Diyeti İle Zayıflama

Yazan:
/ /

Merhaba Kozmotrend blog okuyucuları..Ünlülerin uyguladığı lahana ve elma diyetleri tartışıladursun, uzmanlar hurmanın zayıflamaya etkisini araştırıyor. İnsanın bir gün içinde ihtiyacı olan her şey hurmada mevcut. Hurma diyeti ile birlikte yaklaşık olarak verilebilecek kilo haftada çok rahat bir şekilde 2 kilo, evet yanlış duymadınız. Hurma diyetiyle birlikte haftada 2 kilo verebilirsiniz. Hurmayı beslenme programlarınıza sabah, öğlen ve akşam öğünlerden hemen yarım saat veya 45 dakika önce 3-4 adet yiyerek hurma diyetini uygulayabilirsiniz.

 

 

 

Ramazan ayının yaklaşamısyla birlikte bence bu hurma diyetini uygulayabilirsiniz.

 

Öncelikle Hurmanın Faydalarına Bir Göz Atalım?

Peki hurma nasıl bu kadar faydalı? Uzmanlara göre 100 gram hurmanın içinde 65 gram karbonhidrat, 2 gram protein ve 0.5 gram yağ buluyor. İçerisinde şeker, protein ve yağ bulunan tek gıda hurma olduğu için son derece faydalı olduğu savunuluyor. Bağırsaklara olan faydasını içindeki yüzde 21 oranındaki liften alıyor ve kabızlığı önlüyor. Hurmada A,D,B1, B6, C vitaminlerinin yanı sıra antioksidan vitaminlerin çoğu da mevcut.. Demir, magnezyum, çinko ,sodyum, patosyum ve kalsiyum da bulunuyor. Ve hurmada hiç ama hiç kolesterol bulunmuyor

Hurma Diyeti için Diyet Listesi

Sabah: Kahvaltıdan bir saat önce 3-4 adet hurma. Kahvaltıda mutlaka bir dilim ekmeğin yanında protein kaynaklarından biri olmalı. Mesela haftanın iki günü yumurta ve her gün istenilen miktarda peynir tüketilebilir. Meyve suyu, çay ve süt dönüşümlü olarak içilir. Burada önemli olan protein, yağ ve şekerin ölçülü bir şekilde tüketilmesi.

Öğle: Yemekten bir saat önce 3-4 adet hurma. Öğle yemeğini bir dilim ekmek, çorba, salata ve et (veya sebze) yemeği ile renklendirmek gerekir. Şayet tatlı çok seviliyorsa ikindi vaktinde az miktarda yemek gerekir.

Akşam: Yemekten bir saat önce 3-4 adet hurma. Meyve, sebze, yoğurt, cacık gibi hafif yemekler tercih edilerek karbonhidrat ve yağ oranı azaltılır.

Not: 45 kilodaki bir kişi yemeklerden önce 2 hurma yerken, 70 kilodaki bir insan 3-4 hurma tüketebilir.

Hurma sayesinde tokluk hissi yaratacaksınız. Bunun yanı sıra bağırsak hareketlerinizi hızlandırarak, sindirim sistemininizin çalışmasını hızlandırıp yediklerinizi çabuk yakabileceksiniz. Eğer hurma diyetini spor ile desteklerseniz, tam bir performans alabilirsiniz. Kilo verimini 2 ye katlayabilirsiniz. Hurma diyetinin içinde bulunan yüksek protein ve frutoz şeker sağlık açısından çok yararlıdır. İçindeki lif bağırsaklara iyi geliyor.

Ramazan Ayında Hurma Diyeti: Ramazan ve Hurma

Hurma diyetine başlamak için ramazan ayı son derece uygundur. Ramazanda oruç tutanlar, iftar vaktinde yemek yemek yerine sadece üç hurma yiyip su içtikten sonra bir saat bekleyebilirler. İftarlarını bu bir saat bekledikten sonra yaparlarsa mide açlıktan sonra hazırlık dönemine girer. Hurma ile iftar açılıp bir müddet beklenirse çok daha rahat edersiniz. Ayrıca çok daha az yemek ile çok daha uzun süre tok kalabilirsiniz. Ramazanda bağırsak sorunu yaşayanlar için de hurma çok rahatlatıcı olur. Ayrıca bu sayede kilo da verebilirler. Sahurda da yine yemekten bir saat önce hurma yerseniz gün boyunca daha rahat tok kalabilirsiniz.

Avatar of %s

Yazar Hakkında: Bensu Kaya


Merhaba Arkadaşlar, Ben Bensu Kaya. Siz de hayata renkli bakan, sıradanlıktan hoşlanmayan,yaratıcı biriyseniz Kozmotrend Blog'da çok şey paylaşacağız demektir. bensukaya.com dan ve twitter hesabım olan bensu_kaya dan beni takip ederek sadece güzellik , moda değil her konuda paylaşımlarımı bulabilirsiniz.. Hepinizi www.bensukaya.com a bekliyorum , her daim güzel kalmanız dileğimle ;)

Social Share Toolbar